Grossglockner

Grossglockner 3998 m.n.p.m jest najwyższym szczytem Wysokich Taurów.
Szczyt najłatwiejszą drogą jest możliwy do zdobycia dla każdego sprawnego turysty bez doświadczenia alpejskiego i wspinaczkowego w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego z uprawnieniami IVBV. Na górę można wejść „Drogą normalną” wycenianą w skali alpejskiej PD czyli nieco trudno. Nie mniej jednak w jeden dzień trzeba pokonać około 1100m. przewyższenia ze schroniska na szczyt. W większości idzie się w rakach po lodowcu i cały czas trzeba być związanym liną z przewodnikiem. W bardziej stromych miejscach trzeba używać czekana, na grani szczytowej delektować się litą skałą i przy dobrej widzialności pięknymi widokami.

W przypadku zespołu składającego się z dwóch osób na przewodnika na szczyt można wejść także trudniejszą i ciekawszą drogą, czyli południowo-zachodnią granią, tzw. granią Studl o trudnościach skalnych III+/-IV. Pod tę drogę podchodzi się lodowcem pod skalną grań, którą na sam szczyt trzeba się wspinać po skale, czasem korzystając ze stalowych lin i klamer. Ten wariant proponujemy osobom bardziej doświadczonym, zejście ze szczytu odbywa się droga normalną.

 

Plan wejścia

Dzień 1 – dojazd z Polski i nocleg w Lucknerhaus albo pod koniec drogi dojazdowej.
Dzień 2 – wyjście do schroniska Studl 2802m.n.p.m
Dzień 3 – wczesne wyjście ze schroniska i wyjście na szczyt Grossglockner , zejście w ten sam dzień do Lucknerhaus i tam nocleg.
Dzień 4 – powrót do Polski.

 

Zakwaterowanie

Dwa noclegi w pensjonacie Lucknerhaus. Jeden nocleg w schronisku Studl.

 

Cena

Koszt na osobę przy zespole 3 osoby na przewodnika 1500 PLN + 200 Euro
Dojazd własny (koszt podany przy założeniu, że uczestnicy zabiorą z Polski przewodnika). Podany koszt zawiera: Noclegi w pensjonatach ze śniadaniami oraz w schroniskach ze śniadaniami i obiadokolacją Przewodnika z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV Ubezpieczenie kosztów leczenia (100 tys. zł) i ewentualnych akcji ratunkowych (12 tys. euro). Użyczenie sprzętu